Az ókortól kezdve ismert citromfű eredetileg Ázsiából származik, azonban Magyarországon is a legrégebben használt gyógynövények között említik. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya, amelynek célja, hogy tevékenységével hozzájáruljon a gyógynövények szakszerű alkalmazásának terjedéséhez, az orvosi citromfűvet választotta a 2014-es Év Gyógynövényének.
A citromfű számos jótékony hatással rendelkezik, amelyet nem érdemes figyelmen kívül hagyni. A következőkben megismerhetjük ennek az egészségbombának a koleszterinszintre gyakorolt hatásait.
A koleszterin létfontosságú a szervezet számára. Optimális értéke kétféle koleszterinből tevődik össze, vagyis A HDL-ből, az úgynevezett "jó koleszterinből", valamint a "rossz" koleszterinből, az LDL-ből. Amikor felborul az egyensúly, a koleszterin lerakódik az érfalon és plakkot képez, mely érszűkület kialakulásához vezet.
A magas koleszterinszint tehát jelentősen megnövelheti az alabbi megbetegedések kockázatát:
- szív- és érrendszeri megbetegedések
- szívkoszorúér-meszesedés
- stroke
- szívinfarktus
A magas koleszterinszinthez gyakran kapcsolódhat cukorbetegség, elhízás vagy magas vérnyomás is. Ma már azonban több olyan gyógynövény is ismert, amelyek igazoltan rendelkeznek koleszterinszint csökkentő hatással is.
Azt már ismerhetjük, hogy a citromfű egy igazán sokoldalú gyógynövény, amely számos jótékony hatással rendelkezik. Többek között pozitív hatással van a koleszterinszintre is. Hatékonyan képes csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét, így a citromfű fogyasztásával megelőzhető az erekben a véráramot akadályozó, és szívbetegségeket okozó plakkok (a vérzsír felhalmozódása és lerakódása az érfalakra) kialakulása. Emellett korunk egyik nagy népbetegségének számító cukorbetegségnek a megelőzésében és a tünetek enyhítésében is hatékonyan alkalmazható a citromfű. Normalizálja az inzulinszintet, amelynek köszönhetően természetes módon járul hozzá a 2-es típusú cukorbetegség kezeléséhez.
A citromfűolaj terpenoid vegyületeket tartalmaz, mint például geraniolt és citralt, amelyek csökkentik a koleszterinszintet, állítja Ronald Ross Watson, a Vegetables, Fruits, and Herbs in Health Promotion című könyv szerzője. Ezek a vegyületek gátolják a mevalonsav termelődését, ami a koleszterintermelés egyik közvetítője. A citromfűolajból naponta elegendő 140 mg-ot fogyasztani, ha a koleszterincsökkentő előnyeit szeretnénk kihasználni.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos. Epehajtó.
Nyugtató és görcsoldó hatású. Idegesség okozta gyomor- és bélpanaszokra, fejfájásra, szívpanaszra hatásos.
A nyugodt, pihentető alvásért és az alvásminőség fenntartásáért kifejlesztett készítmény.